External Competitions 2019

 

28 July  Coronation Cup  Brian Barefield, Graham Baker and Steve Brierley beat Oxshott 13 - 11 in the Coronation Cup in Round 2.
We played our Quarter-Final on Sunday 11 August, against Rayner's Park, the same day as Trevor's team is playing their Quarter-Final against Egham.
Trevor’s team was given a walkover in Round 2.

 

24 July  Top Ten competition home and away against Weybridge.  We lost 6-2 

Away team

After a sterling performance, Graham lost 17 - 21 in the singles
Our Four (Brian Barefield, Jan Bonny, Kevin Woodley & Steve) lost 11 - 27 after 16 ends.

Home team:
Our Pair of Mike Gosden & Mark Jones won (don't know the score)
Our Triple (Gordon, Colleen & Trevor) lost (don't know the score)

21 July    Congratulations to our Ladies who won the 1st round of the Ladies Heathfield against Knaphill, winning 30 - 21 at home and 17 - 12 away at Knaphill.

14 July      Brian Barefield, Graham Baker and Steve Brierley beat Hook & Southborough 'A' 15 - 12 in the Coronation Cup in Round 1. We play in Round 2 on Sunday 28 July, against Oxshott, the same day as Trevor's team is playing their Round 2 against Supreme 'B'.

 

10 July      We lost 33-38 to Fleet Social in the first round of the A&D Coventry Cup.

 

30 June  We lost 36-46 the Maurice Mayes Review Trophy games played at Woking Park.

 

22 June  Area 4 Top 4 Round 2  We played Bramley at West End and won 21 – 13

 

5 June  A good result in the Maurice Mayes Review Trophy round 1 game played at Camberley. West End 44 Camberley 31

 

29 May  The Ladies won their first round of the National Ladies Top Club against Burpham.

 

Singles  -   Jan Bonny  21 - 20   Jan was down 20-12 and came back to win on last end.
Pairs     -   Tina Barefield and Sue Browning  18 - 15
Triples  -    Angela Woodley, Kathy McCarthy and Colleen Shambrook    15 - 18

 

Fours   -    Ness Franklin, Karen Brain, Pauline Collins and Marilyn Humphreys.  28 - 5   Reserve - Pat Turner

 

26 May   National Men's Two Fours away at Egham.

Egham 41 West End 40

 

22 May  Tony Allcock Trophy  

West End 41   Burpham B 38

Area 4 Top 4


Another very successful Hosting.
Thanks to Colleen, Val, Trevor and Linda who assisted me (Steve) with the Hosting.
In the morning Semi-Finals, Old Dean beat Tongham and West End beat Knaphill 29-2 after 14 ends. A fantastic performance.

 

At lunchtime, Howard (who ran the day for Area 4) announced that this competition had run for 20 years and West End had won it more than any other club. Although West End were late in entering this competition and had only played in it in the last 12 years we had won it 5 times.


In the afternoon, Tongham beat Knaphill in the 3rd/4th play-off.
In the final
West End beat Old Dean 20-18 to become Area 4 Top 4 Champions for the 6th time in 13 years.
Well done Brian Barefield, Trevor Lofty, Dave Browning and Mark Dunne.

Competitions

 

A&D Comps Men - Various

Area 4 Top 4 ‘A’ Men

Area 4 Top 4 ‘B’ Men

Coronation Cup ‘A’ Men

Coronation Cup ‘B’ Men

Coventry Cup Men

Double Rink Men (Open)

Double Rink mixed (over 60’s)

Heathfield Cup Ladies

Heathfield Cup Men

NWS Comps Men, Ladies, mixed - Various

Review Trophy ‘A’ Mixed

Review Trophy ‘B’ Mixed

Surrey Comps Ladies - Various

Surrey Comps Men - Various

Top Club Ladies

Top Club Men

Top Ten Mixed

West Surrey Comps Ladies - Various

West Surrey Comps Men - Various

West Surrey Harry Mills Men

Trevor Lofty, Mark Dunne, Brian Barefield, and Dave Browning

Surrey Area Competitions 2019

Affiliated to B.E. S.C.B.A. W.S.B.A. N.W.S.B.A. and A&D.B.A.

Sponsored by